Jak jsem točil první epizodu podcastu Cirkus 87
13. listopadu 2020PodcastDoba poslechu: 13 minut

Proč jsem do toho šel?
Vždycky jsem byl fanoušek audioknih. Byla doba, kdy si audioknihy nahrávali i nadšenci mezi sebou, nebylo to tak rozšířené jako dnes. Když jsem zaregistroval podcasty, tak to pro mě bylo něco skvělého – takové nekonečně zvukové knihy plné reálných příběhu. Okamžitě jsem zaměřil pozornost na ně. Začal jsem tedy někdy v roce 2016. Ale… V Čechách to tehdy byla pořádná bída. Vždycky mě štvalo, že v USA byli podcasteři jako Joe Rogan, Roman Mars (99% invisible) nebo podcast od New York Times. My jsme tady mohli tak maximálně utřít nudli.
Tak jsem si i občas říkával, že bych mohl něco taky zkusit vytvořit, že bych byl jako mezi prvníma. Haha. Jak jsem si tak pár let vyčkával na lepší časy, najedou mi došlo, že je to v ČR v plné síle a kvalita stoupá. A hádejte. Ano, já jsem u toho nebyl, ani jsem to nezkusil, prostě jsem to zase nechal na poslední chvíli a celý ten nástup podcastů v Čechách propásnul. Už si to musím dát asi vytetovat – na nic nečekat. Asi by mi to v úspěchu stejně nepomohlo, ale i tak. 🙂
„Jiné pojmenování pro kreativitu je odvaha.“
Henri Matisse
Jenže byla by fakt škoda to nezkusit, i když se všichni teď přesouvají od podcastů spíš k Tik Toku. 🙂 Navíc mě dost nakoplo, že jsme v Pravopisně koupili slušnou techniku na nahrávání zvukových diktátů, tak mi připadalo docela fajn to vyzkoušet a začít něco natáčet taky. Asi jako každý člověk chci něco vzkázat světu a občas říci většímu publiku nějaká svá moudra a občas zakřičet i: „Přátelé, tohle mi fungovalo, zkuste to taky.“
Témata
Tady jsem to měl celkem jasné, mám rád life design. Fascinují mě návyky, dlouhodobost, svědomitost, technologie, data,… Lidi to často přehlíží, přitom se dá život neskutečně vylepšit jen pár drobnými změnami. Hodně jsem jich aplikoval, když jsem vyhrál 3x po sobě mistrovství světa ve footbagu, ale i když jsem chodil na VŠ nebo stavěl s Ondrou Pravopisně.cz.
Co jsem o podcastech zatím zjistil?
- Technika je důležitá, ale než ji koupíte, zkuste si nejdřív promluvit na diktafon, ať slyšíte svůj hlas. Já to neudělal.
- Zjistil jsem, že mám hlase opravdu dost vad, hodně vatových slov, polykám některé hlásky (někdy i celá slova), někdy mluvím rychle atp. Myslel jsem si, že když každý rok uvádím tolik show ve footbagu, tak musím mít hlásek jako rádiový moderátor. Nemám. Ani náhodou.
- Je fajn se zaměřit na post-produkci každého záznamu a zkusit přidat i nějaké ruchy a předěly, mám to rád i u jiných podcastů a moc lidí to nedělá.
- Za žádnou cenu nechci balit hodnotný obsah do vaty. Myslím, že one man show podcast by měl zabírat do 30 minut. U rozhovorů ale zase chápu délku klidně i 2 hodiny.
- Rozhovorové podcasty se lépe promují. Klasický marketingový trik – pozvete někoho, kdo má větší zásah než vy, ten pak konkrétní epizodu šíří mezi svou komunitu.
- Podcastový hosting je důležitý, neexistuje moc free alternativ. Když si tedy nechcete zariskovat a zkusit Anchor.fm. 😉
- První epizodu jsem natáčel 8x, pořád jsem se tam zasekával, bylo to celé špatně. Pak jsem zjistil, že na to je jednoduchý trik – napsat si bodovou osnovu.
- Podcast je časově opravdu náročný. Já to mám rozdělené asi takto – 60 % času rešerše, 10 % nahrávání, 30 % post-produkce.
- Konkurence je ohromná, bude to chtít štěstí i nápady, aby to vůbec někdo poslouchal.
Ale jdu do toho! Těším se na to. Prý to 80 % tvůrců zabalí do sedmi epizod, to rozhodně nebude můj případ. 😀